Leptóny
Leptóny sú, (spolu s kvarkami) najmenšie elementárne častice, ktoré boli popísané, a teda najmenšie stavebné jednotky hmoty. Pri leptónoch nehovoríme o vnútornej štruktúre, ale o bodových časticiach. Je veľmi pravdepodobné, že už menšie častice, ktoré by tvorili leptóny, neexistujú, ak však áno, bude veľmi ťažké ich popísať, či skúmať.
Na tieto častice, ale na rozdiel od kvarkov, nepôsobí silná jadrová sila. Meno leptón pochádza s gréčtiny, a znamená ľahký, hoci pri leptónoch to nie vždy platí.
Poznáme až 12 leptónov, z čoho 3 sú základné častice, 3 neutrína, a všetky majú svoje antičastice:
Najznámejšie pre nás sú elektróny, tieto častice sa nachádzajú v obale atómov a majú záporný náboj. Sú veľmi ľahké, dokonca vyše 1800-krát ľahšie ako protóny či neutróny. Ďalšou kategóriou sú mióny. Sú to nestabilné častice, tiež so záporným nábojom, prirodzene vzniká aj v atmosfére zeme. Mióny sú ale natoľko nestabilné, že sa rýchlo rozpadajú na elektróny, elektrónové antineutrína a mionové neutrína. Môžu tvoriť dokonca zvláštne atómy, ktoré sú oveľa ťažšie, no aj menšie, pretože mióny v obale sa musia nachádzať bližšie k jadru, než elektróny. Hoci je až 207-násobne ťažší ako elektrón, stále je to veľmi ľahká častica. Taurón, ako posledná z častíc je rovnako záporne nabitá častica, a rovnako ako mión, je nestála. Na rozdiel od predošlých dvoch je ale veľmi veľká, a takmer dvakrát ťažšia ako protón, čím si nestojí svojmu menu. Tauróny sa rozpadajú na mióny či elektróny, spolu za vzniku svojho neutrína. Tiež sa však môžu ako jediné rozpadať na hadróny, pretože sú väčšie a ťažšie, ako všetky z častíc, na ktoré sa delia. Pozitrón, alebo antielektrón je častica opačná ku elektrónu, má rovnako silný náboj, nabitý kladne, a ako taký je súčasťou antihmoty. Rovnako tak opačné k svojim základom sú antitauróny a antimióny.Neutrína vznikajú pri rozpadoch všetkých troch generácií (nesú mená generácie, ku ktorej patria), a čím viac ich je, tým je kratšia doba ďalšieho rozpadu. Ich hmotnosti nie sú celkom presne určené, pretože sú veľmi nestabilné, a je takmer nemožné ich zachytiť v pokoji. Nenesú žiadny elektrický náboj, ovplyvňuje ich iba elektromagnetická energia okolných častíc. Neutrína majú tiež svoje opačné častice- antineutrína, ktoré plnia rovnakú funkciu, ako ony samé, ale v antihmote.