Záblesky gama žiarenia
Záblesk gama žiarenia, GRB (z anglického gamma-ray burst), je prudký záblesk gama žiarenia. Sú to najžiarivejšie elektromagnetické deje v známom vesmíre. Môžu trvať od 10 milisekúnd až po niekoľko minút. Prvotný záblesk je väčšinou nasledovaný dlhšie trvajúcim dosvitom, s dlhšou vlnovou dĺžkou. Čas ani miesto, kde sa záblesk objaví sa nedá predvídať. Záblesky gama žiarenia cestujú na veľké diaľky a nesmierne dlho. Bol pozorovaný dokonca záblesk, ktorý sa odohral asi pred 9,5 miliardami rokov. Vzhľadom na to, že naša atmosféra gama žiarenie neprepúšťa, môžu byť pozorované len z družíc.
Prvé záblesky gama žiarenia boli objavené v roku 1967 americkými družicami Vela, určenými na detekciu sovietskych atómových zbraní. Družice skutočne zaznamenali výbuchy, jednalo sa však o čisto kozmické javy. Armáda predala výsledky astronómom až v roku 1973. Väčšina pozorovaných zábleskov pozostáva z úzkych lúčov intenzívneho žiarenia uvoľnených počas supernovy, hypernovy, alebo zrážky neutrónových hviezd. Záblesky gama žiarenia sú veľmi vzácne, len niekoľko zábleskov v rámci galaxie za milión rokov. Všetky pozorované záblesky prebehli mimo Mliečnu dráhu. Predpokladá sa, že ak by záblesky gama žiarenia v Mliečnej dráhe smerovali priamo na Zem, spôsobili by hromadné vymretie. Fotóny gama žiarenia majú vysokú energiu. Zatiaľ čo väčšina dočasných vesmírnych zdrojov má úplnú a jednoduchú časovú líniu, svetelné krivky zábleskov gama žiarenia sú extrémne diverzné a komplexné. Žiadne dve krivky nie sú rovnaké, väčšinou dokonca ani podobné.
Krátke záblesky gama žiarenia trvajú menej ako 2 sekundy a tvoria asi 30% všetkých zábleskov. Ich dosvit sa nepodarilo zachytiť až do roku 2005. Skutočná povaha týchto objektov ešte nie je známa, ale predpokladá sa, že by mohli vznikať pri zlučovaní neutrónových hviezd alebo neutrónovej hviezdy s čiernou dierou.
Dlhé záblesky gama žiarenia trvajú viac ako 2 sekundy a tvoria asi 70% všetkých zábleskov. Keďže sa vyskytujú častejšie ako krátke záblesky gama žiarenia a majú oveľa jasnejší dosvit, ich výskumu sa venuje viac pozornosti.
Ultradlhé záblesky gama žiarenia sa často radia ako samostatná kategória a Sú pravdepodobne výsledkom kolapsu modrej superobrovskej hviezdy. Ultradlhé záblesky gama žiarenia trvajú viac ako 1000 sekúnd.
Žiadny známy proces vo vesmíre nedokáže vyprodukovať tak veľké množstvo energie v tak krátkom čase ako záblesk gama žiarenia. Sú to vysoko sústredené explózie, väčšina energie explózie sa sústreďuje do dvoch úzkych lúčov, cestujúcich až 99,995% rýchlosti svetla. Tieto lúče pri svojej „ceste“ vesmírom spália všetko čo im príde do cesty. V apríli 2013 bol v našom kozmickom susedstve pozorovaný jeden z najjasnejších zábleskov gama žiarenia, GRB 130427A. Napriek tomu, že svetlo zo záblesku sa k nám dostalo až 4 milióny rokov po explózii, táto doba je len zlomkom času, za ktorý sa k nám dostane svetlo z väčšiny zábleskov.