Edwin Powell Hubble – vedec, ktorý zmenil pohľad na vesmír
Edwin Powell Hubble sa narodil 20.novembra 1889 v mestečku Marshfield v štáte Missouri v Spojených štátoch amerických. Bol významným americkým astronómom zaoberajúcim sa najmä štúdiom galaxií. Vďaka jeho dôležitým prínosom v oblasti pozorovania a popisovania vesmírnych galaxií, ktoré položili základy ďalším teóriám, ho zaraďujeme medzi najvýznamnejších astronómov 20. storočia.
ŽIVOT
Mladý športovec z mestečka
Edwin Hubble sa narodil matke Virgínii Lee Jonesovej a otcovi Johnovi Powell Hubblovi, riadiacemu pracovníkovi v oblasti poisťovníctva. V roku 1900 sa celá rodina presťahovala do mesta Wheaton v štáte Illinois. Malý Edwin začal navštevovať miestnu štátnu strednú školu. Bol inteligentný, vo všetkých predmetoch mal dobré známky. Bol však aj obrovským športovým talentom a to jeho intelektuálne nadanie prevyšovalo. Venoval sa basketbalu, futbalu, bejzbalu a atletike, neskôr dokonca boxu. Podarilo sa mu zlomiť dovtedajší rekord na jeho strednej škole v skoku do výšky.
Vysokoškolské štúdiá
Po strednej škole odišiel Hubble študovať na Univerzitu v Chicagu, kde sa upriamil na matematiku a astronómiu a štúdiá zakončil diplomom. Tu sa prepracoval až do základného basketbalového tímu, čo mu pomohlo získať štipendium na ďalšie štúdium na Oxfordskej univerzite. Tri roky tu študoval právo, literatúru a španielčinu, aby dodržal sľub, ktorý dal umierajúcemu otcovi. Po návrate do Spojených štátov rok učil španielčinu, matematiku a fyziku na strednej škole a až potom sa jednoznačne rozhodol venovať svojej odvekej vášni – astronómii. Na observatóriu Yerkers v Kalifornii ju začal postgraduálne študovať. Diplom získal v roku 1917.
Práca a náhla smrť
Po návrate z prvej svetovej vojny začína v roku 1919 Hubble pracovať v známom kalifornskom observatóriu Mount Wilson, ktoré bolo vybavené najväčším vtedajším teleskopom s priemerom 2,5 m. V tomto observatóriu sa venoval pozorovaniam až do svojej smrti. V júli 1949 na dovolenke v Colorade prežil srdcový infarkt a odvtedy sa oňho starala jeho žena Grace. Zomrel 28. septembra 1953 v San Marine v Kalifornii.
OBJAVY A PRÍNOSY
Klasifikácia galaxií
Akokoľvek nepravdepodobné sa to zdá, na začiatku 20. storočia ešte nikto neveril v existenciu galaxií. Predpokladalo sa, že vesmír pozostáva len z našej galaxie – Mliečnej cesty (vtedy ešte nebola označovaná ako galaxia). Pomocou teleskopu Hooker uskutočnil Hubble pozorovania hmlovín, ktoré boli príliš vzdialené na to, aby boli súčasťou Mliečnej cesty. V roku 1924 sa mu podarilo zmerať vzdialenosť hmloviny v Androméde, čím potvrdil svoju domnienku, že vesmír sa rozkladá aj za hranicami našej Galaxie. Zistil, že pozorovaná hmlovina v Andromede je samostatná galaxia podobná tej našej. Nasledovali objavy a pozorovania ďalších galaxií, podľa ktorých Hubble zisťoval odlišnosti medzi jednotlivými galaxiami. V roku 1925 vypracoval prvú použiteľnú klasifikáciu galaxií. Rozdelenie galaxií na špirálovité, eliptické, šošovkovité a nepravidelné sa používa dodnes. (Viac v článku Galaxie).
Teória rozpínania galaxií
Počas pozorovania vzdialených galaxií si Hubble všimol, že sa od Zeme vzďaľujú veľmi rýchlo. Na základe analýzy svetla prichádzajúceho z galaxií, zistil, že je posunuté k červenej farbe spektra, teda išlo o červený posun. Následne zostrojil diagram znázorňujúci závislosť rýchlosti vzďaľovania galaxie od jej vzdialenosti od Zeme. Výsledok bol jednoznačný – čím ďalej sa galaxia nachádza, tým rýchlejšie sa od nás vzďaľuje. Veľkým pomocníkom pri určovaní rýchlosti rozpínania vesmíru je Hubblov vzťah a Hubblova konštanta, ktorej presná hodnota sa ešte stále zisťuje. Hubblov objav potvrdil Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity a stal sa základom pre vznik teórií o počiatku vesmíru, najmä teórie Veľkého tresku.(Viac v článku Červený posun).
Hubble bez Nobelovej ceny
Hoci Hubble počas svojho života získal viacero ocenení, tej najvyššej pocty, Nobelovej ceny, ktorú si tak zaslúžil, sa mu nedostalo. V období jeho života bola totiž astronómia klasifikovaná ako samostatná veda a astronómovia teda neboli zaraďovaní medzi kandidátov na Nobelovu cenu. Sám Hubble sa snažil o jej priradenie k fyzike, čo sa iným astronómom s podobným zámerom podarilo len krátko po jeho náhlej smrti. Keby sa tak stalo skôr, Edwin Hubble by nepochybne Nobelovu cenu za fyziku získal. Žiaľ, tá sa už po smrti neudeľuje.
Známka
6. marca 2008 bola v Spojených štátoch uvedená 41-centová známka s menom a podobizňou Edwina Hubbla, ktorá je súčasťou série nazvanej „Americkí vedci“. Do tejto série zaradil umelec Victor Stabin známky zobrazujúce napríklad aj Paulinga, či Bardeena.
Pomenované po Hubblovi
To, že Edwin Hubble bol vedcom, ktorého dielo znamená pre astronómiu obrovský prínos, potvrdzujú aj početné objavy, či prístroje, ktoré nesú jeho meno. Asteroid 2069 Hubble, Kráter Hubble na Mesiaci, Vesmírny teleskop Hubble vypustený na obežnú dráhu roku 1990, Planetárium Edwina P. Hubbla v Edward. R. Murrow High School v Brooklyne, Diaľnica Edwina Hubbla prechádzajúca cez jeho rodné mesto Marshfield.