Európska organizácia pre jadrový výskum
(angl. European Organization for Nuclear Research) alebo CERN je celoeurópska organizácia pre základný a aplikovaný výskum najmä v oblasti časticovej fyziky. Táto organizácia vznikla 29. septembra 1954, ako zakladajúce štáty boli Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Juhoslávia (zotrvala do roku 1961), Grécko, Nórsko, Holandsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Švédsko. Skratku CERN dostala po jej francúzskom názve „Conseil européen pour la recherche nucléaire“.
Ďalšie členské krajiny boli: Rakúsko (1959), Španielsko (1961-68, potom znovu od 1983), Portugalsko (1986), Fínsko a Poľsko (1991), Maďarsko (1992), Česko (1993), Slovensko (1993), Bulharsko (1999) a naposledy Izrael (2013). Dnes je členských krajín 20.
Ďalej sú tu krajiny, ktoré sa aktívne nezapájajú do chodu organizácie, no majú status pozorovateľa, teda vedecké tímy tu môžu pozorovať a zdieľať informácie, a tiež vytvárať projekty CERN-u a iných inštitúcií. Týmito krajinami sú Turecko (1961), Rusko (1993), Japonsko (1995), Spojené štáty americké (1997), India (2002), a medzinárodné vedecké tímy UNESCO a EÚ.
CERN je známa práve tým, že vlastní Európske laboratórium časticovej fyziky. Toto laboratórium je najväčším z fyzikálnych laboratórií na svete, a zároveň jednou z najlepších vedeckých inštitúcií v oblasti výskumu hmoty. Sídlo tohto laboratória sa nachádza na švajčiarsko-francúzskej hranici, severozápadne od mesta Ženeva. Hlavnou funkciou tejto inštitúcie CERN-u je prevádzka najväčšieho časticového urýchľovača, a ďalších technických zariadení potrebnej pre výskum v oblasti fyzikálnych vysokých energií, konkrétne zamerané na hmotu. CERN je tiež známa, ako miesto kde vznikol World Wide Web.
Slovensko sa k členským krajinám CERN-u pripojilo v roku svojho vzniku (1993). Hoci v Ženevskom sídle máme iba niekoľko vedcov, patria k neoddeliteľnej súčasti tejto organizácie. Za našu krajinu koordinuje a financuje ich pôsobenie Ministerstvo školstva SR.